Poradnik Jaki album wybrać? I jak go wykleić?

Oglądasz albumy znajomych i nachodzi Cię myśl, że też chcesz takie mieć? Może męczy Cię przerzucanie folderów ze zdjęciami w tę i we w tę i chcesz, żeby wspomnienia zapisane na zdjęciach były utrwalone na papierze? Pewnie odkładasz tworzenie rodzinnych albumów z miesiąca na miesiąc, bo nie wiesz, jak się za to zabrać? Po pierwsze, jeśli naprawdę chcesz to zrobić i przygotowanie albumów jest dla Ciebie ważne – znajdziesz na to czas. Nie napiszę, że zrobisz to w kilka chwil, ale podpowiem, jak zacząć i jak podzielić proces tworzenia albumu na małe kroki, do których łatwiej się zabrać niż do całego dużego zadania. Zapewniam, że chociaż tworzenie albumu zajmuje czas, to może to być bardzo przyjemny czas. I przede wszystkim – że po prostu warto!
1

KROK 1. Wybieramy zdjęcia

Wybranie zdjęć do Twojego albumu na pewno jest dużym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli zdjęć masz sporo, na różnych nośnikach i nie są one uporządkowane. Nie ma co się łudzić, że w takim wypadku selekcja pójdzie jak z płatka. Lepiej przygotować się, że cały proces będzie wymagał czasu i z góry ustalić, że podzielisz go na etapy. Dzięki temu to, co przekładasz z miesiąca na miesiąc, bo po prostu jest za duże i ciężko się do tego zabrać, zaczniesz realizować małymi partiami i ani się obejrzysz, a będziesz się cieszyć gotowym albumem.

Na dobry początek zacznij od selekcji małej części Twoich zdjęć, może to być wybrany okres, na przykład pierwszy rok życia dziecka. Teraz zastanów się, jaki układ folderów będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Możesz wybrać układ chronologiczny, tematyczny, możesz też łączyć je oba. Przenieś zdjęcia z aparatu i telefonu do utworzonych folderów i przejdź do ich selekcji. Usuń te, które są powtórzone czy nieudane. Jeśli będziesz regularnie działać z selekcją zdjęć, te nieudane możesz usuwać na bieżąco, jeszcze z telefonu, na przykład w komunikacji miejskiej czy w kolejce w sklepie. Zaoszczędzi Ci to sporo pracy i miejsca.

Na pewno nie będziesz wywoływać wszystkich zdjęć, które chcesz zachować. Gdy wybieram zdjęcia do albumu, tworzę specjalny folder i przenoszę do niego zdjęcia, które będę drukować. Wybieram tylko te zdjęcia, które są udane, ładne, pamiątkowe lub z jakiegoś powodu ważne. Nie umieszczam w albumach zdjęć rozmazanych, ciemnych, podobnych do siebie. Tobie też to radzę. Wybierz zdjęcia, które będą opowiadać historię, do której chcesz wracać.

2

KROK 2. Wybieramy album

Kiedy już wiesz, ile zdjęć chcesz wywołać, czas na wybór albumu. W sklepie znajdziesz albumy duże, średnie i małe. Karty w dużym albumie mają rozmiar 30×25 cm, w średnim 25×25 cm, a w małym 20×25 cm.

Wybierając album duży i średni możesz zdecydować, ile kart powinien on mieć. Najgrubsze albumy mają 40 kart, czyli 80 stron. Możesz zamówić też cieńsze albumy, które mają 20 lub 30 kart. Albumy małe mają z kolei 30 kart. Dodatkowo możesz wybrać kolor kart (beżowy lub czarny) i okładkę albumu. Możesz również zdecydować, czy między kartami powinien znajdować się pergamin i rozważyć personalizację okładki.

3

KROK 3. Wybieramy rozmiar zdjęć i wywołujemy je

Masz wybrane zdjęcia, wiesz, do jakiego albumu chcesz je wkleić, czas na ich wywołanie. Zastanawiasz się pewnie nad tym, gdzie to zrobić i na jaki rozmiar się zdecydować. Wybór miejsc, w których można wydrukować zdjęcia jest naprawdę ogromny. Możesz to zrobić stacjonarnie lub skorzystać z usług firm, które działają wysyłkowo. Ja korzystam z firm Colorland i Fotolab – obie mają zadowalającą cenę i jakość. Zazwyczaj wybieram zdjęcia matowe z białą ramką dookoła.

A co z rozmiarem? Jeśli masz dużą liczbę zdjęć do wydrukowania, polecam rozmiar 9×13 cm lub 10×15 cm. Pamiętaj jednak, że rozmiar zdjęć jest ściśle związany z rozmiarem albumu. Zobacz, ile zdjęć w jakim rozmiarze zmieści się w danym albumie i wybierz najlepszy dla Ciebie rozmiar.

Duży album z 40 kartami pomieści maksymalnie 320 zdjęć w rozmiarze 9×13 cm. Na jednej karcie zmieścisz 3 zdjęcia poziome lub 4 zdjęcia pionowe/mieszane. Jeśli zależy Ci na większych zdjęciach (10×15 cm), na jednej stronie nakleisz 2 poziome lub 3 mieszane. Jeśli masz zdjęcia bardzo dobrej jakości i chcesz je wydrukować w jeszcze większym formacie, w dużym albumie zmieścisz też zdjęcia 13×18 cm i 15×21 cm. Na grafikach poniżej możesz zobaczyć różne układy zdjęć.

Średni album świetnie sprawdza się do zdjęć 10×15 cm. Wersja 40-kartowa pomieści 160 takich zdjęć w układzie po 2 zdjęcia na stronę. Jeśli zależy Ci na wklejeniu do tego albumu większej liczby zdjęć, możesz wybrać zdjęcia 9×13 cm – na jednej karcie zmieścisz wtedy 2 zdjęcia pionowe i 1 poziome. Podobnie jak album duży, album średni mieści też zdjęcia w większych formatach – 13×18 cm i 15×21 cm.

Mały album idealnie nadaje się do dużych zdjęć z profesjonalnych sesji zdjęciowych. Takie zdjęcia warto wydrukować w większych formatach, na przykład 13×18 cm lub 15×21 cm. Możesz do niego również wkleić mniejsze zdjęcia i stworzyć na przykład album tematyczny z rodzinnego wyjazdu. Jeśli wybierzesz rozmiar 9×13 cm, na jednej stronie małego albumu zmieścisz nawet 3 zdjęcia. W sumie do tego albumu możesz wkleić nawet 180 takich zdjęć. Na grafikach poniżej zobaczysz różne układy zdjęć w małym albumie.

4

KROK 4. Wyklejamy album

Ważne etapy na drodze do wymarzonego albumu za Tobą. Zdjęcia są wybrane i wywołane, razem z albumem już czekają na Twój wolny wieczór. Czas na wyklejanie. Żeby uniknąć pomyłek, przeklejania zdjęć i zostawiania pustych kart, proponuję Ci przygotowanie albumu etapami:

  • Ułóż zdjęcia w odpowiedniej kolejności. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku albumów rocznych, z podróży lub takich, w których dokumentujesz rozwój dziecka.
  • Podziel zdjęcia na stosiki, na przykład konkretne miesiące, tematy czy etapy podróży.
  • Przygotuj potrzebne akcesoria. Ja naklejam zdjęcia przylepcami Henzo, ale możesz to też robić np. taśmą dwustronną.
  • Zaplanuj układy zdjęć na poszczególnych stronach. Najlepiej od razu rozplanuj układ całego albumu, dzieląc zdjęcia na poszczególne strony.
  • Wklej zdjęcia do albumu, gdy wszystkie układy będą już wybrane.
  • Na koniec możesz ozdobić strony ze zdjęciami. Użyj do tego na przykład taśm washi, kolorowego papieru, naklejek.
  • Jeśli chcesz, wykonaj podpisy pod zdjęciami. Do beżowych kart polecam pisaki marki Pilot, do czarnych żelopisy Pentel lub Uniball Signo. Podpisy nie muszą być idealne. Jeśli boisz się pomyłek, możesz wykonać podpisy na osobnych karteczkach i wkleić je obok zdjęć.

I co? To wcale nie takie trudne, prawda? Zdjęcia w albumie nie znikną, gdy zgubisz telefon ani nie wyparują, gdy dysk odmówi posłuszeństwa. Możesz je zobaczyć nawet przy świecy, gdy braknie prądu. Możesz tworzyć kolejne wspomnienia oglądając albumy wieczorem z rodziną przy herbacie i snując opowieści. Możesz do nich wracać kiedy chcesz, tylko na chwilę. Możesz zatrzymać w namacalnej formie kawałek swojego życia, ten, który chcesz zapamiętać. Powodzenia!